Obecně o čaji
Za pravý čaj se považuje černý a zelený čaj, který je produkován z lístků čajovníků čínského, nazývaného Camellia sinensis. Čínští mniši a evropští obchodníci jej později převezli do Japonska a na Srí Lanku (dříve nazýván Ceylon), odkud se rozšířil do dalších zemí. Dnes je jeho pěstování rozšířeno v poměrně širokém zeměpisném pásmu Asie, Afriky, Jižní Ameriky, Oceánie a Austrálie.
Nejkvalitnější čaje rostou v nejvyšších nadmořských výškách. Kvalita čaje z vyšších nadmořských poloh je daná tím, že list roste pomaleji a má tak více času k vývoji chuťově bohatých látek. Čaje z níže položených oblastí jsou většinou silnější a v nálevu tmavší. I ty však mohou dosahovat vysoké kvality. Dnes se ve světě rozlišuje více než 3000 čajových druhů, přičemž každý z nich má svůj osobitý charakter, většinou daný oblastí původu.
Během výrobního procesu jsou čajové listy děleny dle jejich kvality do jednotlivých jakostních tříd, tzv. tea-leaves grades, jež odrážejí specifické znaky čaje, jeho barvu a chuť. Kvalita listu, a tedy i jakostní třída, se odvíjí nejen od oblasti pěstování či odrůdy, ale i doby sklizně, přičemž nejvyšší jakosti dosahují ty první, nejmladší lístky, tzv. Orange Pekoe (OP) a té nejnižší jakosti pak listy zpracované na jemný prášek.
Dle jednotlivých jakostních tříd rozlišujeme:
- OP – Orange Pekoe
- Broken Pekoe (BP)
- Broken Orange Pekoe (BOP)
- BPS – Broken Pekoe Souchong
- FOP – Flowery Orange Pekoe
- Dust – Tea dust
- FBOP – Flowery Broken Orange Pekoe
- GFOP – Golden Flowery Orange Pekoe
- GBOP – Golden Broken Orange Pekoe
- Fannings – Approx. 1 mm big tea particle
- TGFOP- Tippy Golden Flowery Orange Pekoe
- GFBOP – Golden Flowery Broken Orange Pekoe
- FTGFOP1 – Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe 1
- SFTGFOP – Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe 1
Porcované nebo sypané?
Pokud odhlédneme od speciálních čajoven, nejčastějším způsobem podávání čaje v běžných gastro zařízeních je porcovaný čaj, který v porovnání se sypaným nevyžaduje speciální přípravu – není potřeba odměřovat přesné množství ani jej následně nalévat přes cedníček či sítko.
Snadná je nejen příprava, ale i volba chuti. Běžné je umožnit hostovi vlastní výběr porcovaného čaje z nabídky jednotlivých druhů. Stoupá obliba čajů v hedvábných pyramidových sáčcích – pro jejich kvalitu, vůni a charakter s vyšší kvalitou a čerstvostí dosahovanou tím, že se čaj balí přímo na plantážích. Hebvábné sáčky jsou v naší kolekci také, a to v řadě od značky Richard i od značky Curtis.
Skladování čaje
Nesprávně uskladněný čaj velmi rychle ztrácí svoji výraznou chuť a aroma. Čaj je produktem s dlouhou trvanlivostí, avšak velmi snadno zachycuje vlhkost, vůně či pachy v okolí. Na trvanlivost má proto značný vliv způsob skladování. Nevjhodnější pro uchování původní čajové kvality jsou plechové dózy. V takovýchto dózách se expedují zejména čaje vyšší kvality.
Jak správně připravit vynikající čaj?
Vedle samotných čajových lístků jsou rozhodující pro dobrý šálek čaje i kvalitní voda a patřičná délka vyluhování. Pro skutečný požitek z čaje je třeba dbát těchto zásad:
- voda k přípravě by měla být vždy čerstvá a studená,
- vodu přivedeme do bodu varu, no vroucí ji udržujeme pouze krátce, aby se z ní nevytratily kyselé látky, které mají význam pro uvolnění osobité čajové vůně.
- Vždy používáme předehřátou konvičku nebo šálek.
- Čajové lístky nebo nálevový sáček zalijeme – v případě černého čaje vařící vodou, při přípravě zeleného čaje by měla být voda ochlazena zhruba na 75°C. Vždy však nejdříve musí projít bodem varu!
- Černý čaj vyluhujeme 3-5 minut, zelený maximálně 3 minuty.
Zaujal Vás tento článek nebo by jste se rádi na něco zeptali? Zanechte nám komentář, nebo si můžete přečíst další články 🙂